On Soruda “Mermeri Keşfetmek”

Mermer Nasıl Elde Edilir?

Mermer doğanın bize hediyesi desek, yanlış bir şey söylemiş olmayız. Mermerin nasıl işlendiğini anlamak için, öncelikle mermerin doğada ne şekilde bulunduğunu anlamalıyız. Mermer, yüzyıllar içinde son hâlini alır. Magmanın kimyasal reaksiyon geçirerek mermeri oluşturması bir nevi mucizedir. Magma, yüzeyde kimyasal reaksiyona girer. Sıcak jeotermal suların ve doğa koşullarının etkisi ile mermer kristalleşir.

Eviniz, ofisiniz için mermer seçerken, hangi mermerin daha dayanıklı olduğunu sorgulamalısınız. Her mermer çeşidinin kalitesi farklı olduğundan, dayanıklılık ve kalite mermer seçiminde önemli bir parametredir.

Mermer Nasıl İşlenir?

Mermer, yüzyıllar boyu yüksek sıcaklık ve yüksek basınç gibi sert koşullara dayanarak son şeklini alır. Mermerin dayanıklı ve sert bir malzeme oluşu, yüzyıllar boyu bu zor şartlara dayanabilmiş olması ile açıklanır. Dolayısıyla mermerin işlenmesi zordur. Mermer işlemek için kullanılan farklı yöntem ve donanımlar vardır. Gelişmiş endüstriyel aletler sayesinde mermer işlemek, kesmek ve şekillendirmek mümkün olmaktadır.

Piyasaya Sürmek için Mermeri Kesmek Yeterli Midir?

Mermer kesimi, mermeri işleyebilmek için gerekli basamakların yalnızca biridir. Satış için fabrikadan dükkanlara yönlendirmeden önce, mermer ustaları mermeri yeniden keserler. Böylece mermer, üzerinde çalışılabilecek boyutlara getirilmiş olur. Kesme ve küçültme işlemlerinin ardından, silme ve parlatma işlemleri gerçekleştirilir. Silme ve parlatma prosesi tamamlandığında mermer ticari kullanıma uygun hâle gelir.

İstediğimiz Mermeri Seçtiğimiz Gibi Kullanabilir Miyiz?

Mermer kesimi sırasında dairesel elmas ve çeşitli testere makineleri sıklıkla kullanılır. Bu makineler sayesinde farklı boyutlarda mermer ürünler elde edilir. Ancak mermeri boyutlandırmak son adım değildir. Mermer parçaları, satış için dükkanlara gönderdikten sonra, mermer ustaları tarafından yeni operasyonlara tabi tutulur. Bu işlemler arasında silme, parlatma, delme, zımparalama ve kazıma bulunmaktadır. Örneğin, mermer mezar taşlarındaki yazılar mermer ustaları tarafından kazınır.

Mermerin Tarihi Var Mı?

Mermer tarihi çağlardan bu yana doğadaki varlığını sürdürmektedir. Her medeniyette mermer kullanımına rastlanabilir. Antik çağlardan kalan yapı ve heykel kalıntıları, mermerin tarihteki kullanımına örnek gösterilebilir. Mermer, klasik çizgilerden modern dokunuşlara kadar her türlü tasarıma uyum sağlayabilir. Şahsi dairelerden ticari yapılara kadar her türlü iç ve dış mekan dekorasyonuna uyum sağlayan mermer, dayanıklılığı kadar estetik oluşu ile de dikkat çekmektedir.

Mermerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Mermer, estetik ve dayanıklı bir malzemedir. Bu sebeple temel kullanım alanları arasında inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik ve süs eşyası yapımı sayılabilir.

Antik çağlardan itibaren, mermer heykel sanatçılarının en yakın arkadaşı olmuştur. Mermer hemen her boyutta ve renk çeşitliliğinde bulunabilir. Bu sebeple günümüzde, en küçük dekoratif objeden dış mekan kaplamasına kadar küçük ya da büyük her alanda mermerle karşılaşmak olasıdır.

İç ve Dış Mekan Tasarımında Mermer Nasıl Kullanılır?

Mermerden üretilen mermer plakalar ve çeşitli boyutlardaki ürünler, binaların iç ve dış kaplamalarında, döşemede, merdiven basamaklarında, şöminede, mutfak ve banyo tezgahlarında, destek kolonlarında kullanılır.

Eymer mermer ürünleri ile mutfağınızın ve banyonuzun güzelliğini ortaya çıkarabilirsiniz. Evlerinizde mutluluk, keyif ve huzur için dekorasyonunun en ince ayrıntısına kadar planlanmış olması önemlidir. Eymer Mermer olarak, sizi memnun edebilmek için en kaliteli mermeri sunuyoruz.

Mermer Zeminleri Mobilyalarla Nasıl Kombinleyebiliriz?

Son zamanlarda mermerden yapılmış dekoratif objeler oldukça popüler oldu. Mermer tabaklar en ünlü mutfak şeflerinin, en yetenekli yemek fotoğrafçılarının karelerinde başrolde yerini alıyor. Mutfak tezgahlarındaki mermer seçimi ile mutfağınıza şıklık katmak ve ister klasik, ister modern bir görünüm yakalamak mümkün.

Mermer zemin üzerinde ahşap mobilya kullanarak iç mekanlarınızın daha güçlü bir dekorasyona kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki, yıllar geçse de mermer modası geçmeyecek bir malzemedir. Her türlü dekorasyon tarzına uyum sağlayacak bu zamansız malzemeyi evinizin her köşesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Size özel bir önerimiz daha var: Taş fırında pişmiş çıtır bir İtalyan pizzasına kim hayır diyebilir ki? Kaliteli ve bol malzemeli mükemmel pizza için her seferinde lüks restoranlara gidip, yüksek fiyat ödemek zorunda değilsiniz. Eşsiz taş fırın pizza lezzetini kendi fırınınızda yakalamak mümkün. Aynı lezzette olmaz dediğinizi duyar gibiyiz.

O halde fırınınıza uygun bir mermer kestirerek kendiniz denemeli ve sonucu görmelisiniz. Kestirdiğiniz mermer plakayı yğksek derecede çok iyi ısıtın. Hazırladığınız pizza hamurunu ısınmış mermer taşına yerleştirin. Yüksek derecede üzerindeki malzemeler kızarana kadar pişirin. Pizzanızın lezzeti damağınızı şenlendirecek.

Mermer Isıya Dayanıklı Mıdır?

Önerilen ayrıtlı konu: Mermer Kaç Derece Isıya Dayanır ve Sıcaklıkla İlişkisi Nedir?

Mermer, tasarım endüstrisinde görebileceğiniz en dayanıklı malzemelerden biridir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, mermer yüzlerce yıldır yüksek sıcaklık ve yüksek basınç altında bugünkü halini almıştır. Mermer zor şartlara dayanarak oluştuğundan, yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir malzemedir. Hatta ısıya dayanıklı oluşu sayesinde barbekü taşı olarak kullanılır. Mermerin dayanabileceği maksimum sıcaklık limitini söylemek mümkün değildir. Her mermer farklıdır. Hatta, bazı yeraltı taşları 1800 dereceye kadar dayanabilir.

Evimin Dekorasyonunda Mermer Kullanmak İstiyorum, Peki Evime en Uygun Mermeri Nasıl Seçeceğim?

Eymer’in geniş ürün yelpazesi sayesinde her zevk ve ihtiyaca uygun çözümler bulmak mümkündür. En kaliteli beyaz mermer, siyah mermer ve bej mermer ürünleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eskitme, patinato, cilalı, mozaik gibi birçok mermer çeşidinin arasından seçim yapmakta zorlanan müşterilerimize kişiye özel projeler de sunuyoruz. İhtiyacınıza en uygun mermer seçimi için size yardımcı olmaya hazırız. Lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…