Siyah Mermer Nasıl Parlatılır? Bu İşlem Zor Mudur?

Siyah mermeri yenisi gibi partlamak istiyorsanız sizlik bir içerik derledik. Siyah mermer parlatma konusuna hep beraber bakalım.

Mermer malzemesi doğadan büyük kalıplar halinde çıkarılmaktadır. İlk çıkarıldığı hali ile işlenmesi mümkün olmayan mermerin çeşitli işlemler sonucu işlenebilir hale getirilmesi mümkündür. İlk aşamada maden ocaklarından büyük kalıplar halinde çıkarılan mermer blokları taşınarak fabrikalara getirilmektedir. Fabrikada da çeşitli işlemlerden geçirilerek mermer dükkânlarına ve ustaların ellerine servis edilmektedir.

Mermer fabrikadan çıktıktan sonra ise işlenmek ve kullanılmak üzere yerel mermer dükkanlarına gönderilmektedir. Burada çeşitli araçlar yolu ile işlenerek evlerin mutfaklarında, zeminlerde ya da balkonlarda, mezarlıklarda karşımıza çıkmaktadır. Mermerin yolculuğu bu şekilde olup, yapılan işlemler taşınma, kesme, parlatma aşamalarından oluşmaktadır. Siyah mermer nasıl parlatılır sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkündür.

Siyah Mermer Nasıl Parlatılır?

Mermer malzemesinin kullanılabilir hale getirilmesi için bazı işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Madenden alınan ve taşınan mermer blokları ilk olarak kesilme işlemine tabii tutulmaktadır. Kesildikten sonra mermerin cilalanması işlemine geçilmektedir. Mermer ürünleri renk ve kalite olarak çeşitlilik gösterse de genellikle yapılan işlemler hemen hemen aynı aşamalardan oluşmaktadır.

Evlerde kullanılan mermerler zamanla yıpranmaktadır. Evlerde yıpranan mermer malzemenin yenilenmesi ya da temizlenmesi için çeşitli temizleyici malzemeler kullanılmaktadır. Örneğin siyah mermerden oluşan mutfak tezgâhınızın zamanla yıprandığı görülmektedir. Mutfak tezgâhınızda oluşan lekeleri gidermek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.  Bu yöntemler ile mutfak tezgâhınızı ilk gün ki gibi kullanabilmeniz mümkündür.

Mermer her ne kadar dayanıklı bir malzeme olsa da zamanla su ile temas etmesinden dolayı asli formunu kaybetmekte giderek matlaşmakta ve üzerinde lekeler oluşmaktadır. Bunun nedeni suyun yapısında var olan kireç ve klordan kaynaklanmaktadır. Özellikle siyah granit mermer tezgâhlarda bu lekelere ve matlaşma sorununa daha sık rastlanmaktadır. Siyah mermeri kuru tutmak oluşacak lekelerin önüne geçecektir.

Siyah mermeri temizlerken mümkün olduğunca şebeke suyunu kullanmamak gerekmektedir. Bunun yerine kaynatılmış su ya da yağmur suyu kullanmak daha faydalı olacaktır. Mermeri temizlemek için sprey temizlik malzemeleri, cif gibi ürünler kullanılabilir. Bu şekilde mermer üzerindeki lekeleri giderebilmek mümkün olsa da mermerin eski parlaklığına kavuşabilmesi için mermer cilası kullanmak gerekmektedir.

Mermer cilası sadece mermerin parlamasını değil aynı zamanda mermer üzerindeki lekelerin giderilmesini de sağlamaktadır. Mermer üzerinde zamanla oluşan yüzeysel çiziklerin giderilmesi için mermer cilasını kullanabilirsiniz. Mermer cilası sadece granit değil ticari olarak mermer muamelesi gören doğal taşların parlatılmasında sıklıkla kullanılan bir üründür. Mermer, granit, traverten, kuarz gibi farklı malzemelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Siyah mermer nasıl parlatılır sorusuna mermer cilası ile yapılan uygulamalar ile cevap verilebilir. Mermer cilası yüzey üzerinde ince bir tabaka halinde yayılarak uygulanmalıdır. Temiz bir bez ile tüm yüzeye sürülen mermer cilası daha sonra kuru bir bezle ile mermere yedilerek mermerin parlatılması mümkün olabilmektedir. Cilalama yaparak mermerin ilk haline dönmesi mümkün olabilmektedir.

Her ihtiyaca uygun mermer ürünleri

Firmamız 30 yılı aşkın bir süredir mermer ürünleri konusunda ülkemizin lider firması olarak faaliyet göstermektedir. Dünyanın 60 ülkesine ihracat yapan firmamız nitelikli ve şık ürünleri ile sizlere modern mekanlar vaat etmektedir. Siz de farklı doğal taş ürünlerini ve en kaliteli mermer ürünlerini bizden temin edebilirsiniz.

Siyah mermer nasıl temizlenir sorusuna gerek duymadan suya ve lekeye karşı dirençli doğal taş ürünlerini bizden alabilirsiniz. Mermer, granit ya da traverten gibi farklı farklı ürünlerinin farklı renklerini bizde bulabilmeniz mümkündür. Firmamız yıllardır alanında bilinen bir firma olarak sizlere en kaliteli ve uzun ömürlü ürünleri sunmaktadır.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…