Sanattan Hayata Mermerin Kullanım Alanları

Isı ve yüksek basıncın etkisiyle değişikliğe uğramış kireç taşı olan mermerin kullanım alanlarına hayat içinde çok çeşitli alanlarda rastlıyoruz. Mermer hangi alanlarda kullanılır diye sorduğumuzda aslında birçok alanda gözümüze çarptığını hatırlamalıyız. İnşaat sektörü, dekorasyon ve güzel sanatlar mermerin an çok kullanıldığı alanlardır. Tarih boyu tüm dünyada mermerin özel bir yeri olmuştur. Heykel yapımında çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzde ise modern mimarinin en önemli yapı malzemeleri arasında yer almaktadır.

Mimaride iç ve dış alanlarda yer döşemesi, duvar kaplaması, merdiven basamakları, sütunlar, mutfak ve banyo döşemeleri gibi alanlarda yaygın olarak kullanılır. Traverten mermer dış yapı kaplamada daha çok kullanılırken hakiki mermer iç yapılarda daha çok tercih ediliyor. Mermerin büyüsü diyebileceğimiz bir etkisi olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Mermer sağlamlığı ve kullanışlı olmasının yanında estetik olarak yapılara güzellik atan bir özelliğe sahiptir. Eski çağlarda anıt mezarlar, kaleler, stadyumlar gibi toplum için önemli ve görsel olarak değerli alanlarda mermer kullanılmıştır. Günümüzde de kamusal alanlarda mermer yapıların mimarisi devam etmektedir.

Günümüzde Mermerin Popüler Olduğu Alanlar

Gelişen mimari ve dekorasyon alanlarında mermerin yeri oldukça fazladır. Modern mimari yapılarda mermer hem estetik özelliği hem de dayanıklı malzeme özelliği ile sıklıkla kullanılmaktadır. Sanattan hayata akan mermerin büyüsü yeni nesil yaşam alanlarında kendini göstermektedir. Evlerde mutfak ve banyolarda çok daha sık kullanılan mermer bu gün evin tüm bölümlerinde kullanılmaktadır. Modaya yön veren mermer tasarımları bu gün oldukça popülerdir.

Örneğin siyah beyaz mermer ile tasarlanan mutfak dekorasyonları tüm dünyada popüler olmuş tasarımlar arasında yer almaktadır. Mermerin farklı çeşitleriyle tasarlanan duvar tasarımları da oldukça popülerdir. Eskitme mermer ile tasarlanan antik görünüm veren duvarlar yaşam alanlarında modern dekorasyonlar adına tercih edilen tasarımlardır. Mermer hangi alanlarda kullanılır diye merak ediyorsanız şöyle bir etrafınıza baktığınızda mermeri birçok alanda görebilirsiniz.

Mermer el sanatları ve hediyelik eşya alanlarında da kullanılmaktadır. Biblo, vazo, şekerlik gibi birçok eşya mermerden yapılmaktadır. Yani mermer en küçük eşyadan büyük mimari yapılara kadar birçok alanda kullanılan özel bir malzemedir. Mermer ülkemizde mezar taşı olarak da kullanılan bir malzemedir. Eski çağlardan bu yana kalıcı olması istenen tüm yapılarda mermer kullanılmıştır. Mermerin sudan ve ateşten etkilenmeyen özelliği bu tür yapılar için en uygun malzeme olmasını sağlamıştır.

Mermeri Dünden Bu Güne Özel Kılan Nedir?

Eski çağlardan beri insanlar yok olmasını istemedikleri yapılarda mermeri kullanmışlardır. Anıt mezarlar bunun en güzel örneğidir. Mermer doğal taşlar arasında en dayanıklı ve estetik olarak da güzel görünüme sahip özel bir taştır. Ateş ve su gibi dış etkenlerden etkilenmez. Renk olarak da çok farklı renklerde ve desenlerde olabilmektedir. Tarih boyu zenginliğin ve refahın sembolü olarak tanınan mermer işlenme açısından da avantajlıdır. Kesme, cilalama gibi işlemlere uygun olması mermercilik alanının gelişmesini sağlamıştır. Mermeri özel kılan doğal güzelliği ve dayanıklı bir malzeme olmasıdır.

Günümüzde de mermere duyulan ilgi azalmamış aksine bu sektörde birçok gelişme yaşanmıştır.  Mermer çeşitleri mermerin üzerinde yapılan işlemlerle farklı birçok seçenek sunar hale gelmiştir. Eskitme, patlatma, mozaik gibi farklı mermer modelleri duvar ve zemin kaplamalarına yeni bir boyut getirmiştir. Mermer hangi alanlarda kullanılır sorusuna cevap verirken mermerin tarihsel süreci ve gelişimine de dokunarak hem sanatsal hem de yapı malzemesi olarak değerli olan mermeri daha yakından tanımanıza yardımcı olmaya çalıştık.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…