Mermerin Çıkarıldığı Bölgeler Nerelerdir?

Mermer eski çağlardan beri hem sanatsal hem de yaşamsal alanlarda kullanılan bir madendir. Tarih boyu farklı coğrafyalarda insanlar özellikle yok olmasını istemedikleri yapılarda mermeri kullanmışlardır. Çünkü mermer ateş ve sudan etkilenmeyen dayanıklı bir malzemedir ve görsel olarak da bulunduğu yere güzellik katar. Ülkemizin toprakları mermer yatakları açısından zengin alanlara sahiptir. “Mermer hangi bölgede çıkarılır” sorusunun tek bir cevabı yoktur. Ülkemizde çok geniş alanlarda mermer ocakları bulunmaktadır. İzmir, Kütahya, Yozgat, Gebze, Bursa, Afyon, Niğde, Bilecik, Koçhisar gibi bölgelerde mermer ocaklarımız bulunmaktadır.

Ülkemizin maden ihtiyacının yarısını mermer ve doğal taş zenginlikleri oluşturmaktadır. Anadolu eski çağlardan beri mermerin zengin olduğu bir bölgedir. Bizans ve Roma dönemlerinde mermer sanayi bu topraklarda oldukça gelişmiştir. Balıkesir, Muğla Elazığ da zengin mermer yataklarının bulunduğu bölgeler arasındadır. Mermer özellikleri ve zenginliği açısından ülkemiz tüm dünyada tanınmaktadır. İhracat açısından da mermer ülkemizin en fazla ihraç ettiği ürünler arasında yer almaktadır. Ülkemizde mermer üretimi yapan yirmiden fazla entegre tesis bulunmaktadır.

Mermer Nasıl Çıkarılır Nasıl İşlenir?

Tarih boyu değerinden hiçbir şey kaybetmeyen mermerin çıkarılması ve işlenmesi de ayrı bir olaydır. Mermer ocaklarında mermerin çıkarılması için helikoit biçimde kablolar kullanılır. Makaralar üzerinde dönen kablo mermer kütlesinin yüzeyine yerleştirilerek mermerin kesilmesi sağlanır. Mermeri kesen kablo ve mermer arasına sıkışan kum tanecikleridir. Kum tanecikleri mermere sürtünme etkisi yaratır ve kesilmesini sağlar. Mermerin işlenmesi ise özel atölyelerde yapılmaktadır. Günümüzde mermer sektöründe teknolojik gelişmelerden yararlanılmaktadır. Yeni modern makineler mermerin işlenmesini kolaylaştırmaktadır. Mermere şekil veren bıçkı, rende ve perdah makineleri vardır.

Mermerin bu kadar özel olmasının en önemli nedeni ateş ve sudan etkilenmemesidir. Bu nedenle insanlar tarih boyu zarar görmesini istemedikleri yapılarda mermer kullanmışlardır. Günümüzde mermer sektörü çok gelişmiştir ve mermer ocaklarında modern yöntemler kullanılmaktadır. Baktığımızda mermer hangi bölgelerden çıkarılır sorusuna eşlik eden nasıl işlenir ve nerelerde kullanılır sorularıdır. Nasıl işlendiğini kısa da olsa anlatmaya çalıştık. Nerelerde kullanılır diye baktığımızda çok geniş alanlardan söz edebiliriz. Güzel sanatlar, mimari, dekorasyon, inşaat sektörü gibi farklı alanlarda mermer kullanılmaktadır. Eski çağlardan günümüze kalan heykellerden evlerin duvarlarına kadar birçok alanda mermeri görmekteyiz.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermerler farklı özelliklere göre sınıflandırılmaktadır. Mineral ve tane boyutlarına göre; ince taneli, orta taneli ve iri taneli mermer olarak sınıflandırılıyor. Yapı dokularına göre; masif mermer, laminal mermer, şisti mermer, breşik mermer. Jeolojik olarak; magmatik taşlar, metomorfik taşlar, sedimanter taşlar olarak sınıflandırılıyor. İşlenip satışa sunulan mermerler ise eskitme, mozaik, siyah mermer, beyaz mermer, traverten mermer gibi farklı seçeneklerde sunuluyor. Mermerin oluşumunda etki eden durumlar mermerin türünü belirliyor. Farklı renk ve mineral içerikli mermerlerin değeri de farklı oluyor. Ülkemizde Marmara Adası beyaz-gri mermer, Tokat yeşil mermer, Afyon sarı mermer gibi dünyaca ünlü mermer çeşitleri bulunuyor. Ayrıca mermerler ışık  geçiren ve ışık geçirmeyen olarak da sınıflandırılıyorlar.

Ülkemizdeki belli başlı mermeri çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz;

Afyon beyaz, Bilecik pembe, Denizli traverten, Elazığ vişne, Süpren, Leopar, Milas Kavaklıdere, Ayvalık graniti, Trakya graniti, Gemlik diyabazı, Çankırı serpantini, kaman graniti, Uşak yeşil mermeri, Söğüt beji mermeri, Vize pembesi, Sazara sedef mermeri, Toros siyah mermeri. Ülkemiz mermer zenginliği açısından tüm dünyada ilk sıralarda yer alan zenginliklere sahiptir. Mermer hangi bölgelerden çıkarılır sorusuna en güzel yanıt ünlü mermer çeşitlerinin adını aldığı şehirlerimiz olacaktır.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…