Mermer Parlatmak İçin Pratik Yöntemler

Mermerin doğal olarak sahip olduğu bir parlaklık vardır. Mermerin doğal taş özelliğinden gelen bu parkalık zamanla dış etkenlerin olumsuz etkilerinden dolayı ilk zamanlardaki güzelliğini kaybedebilir. Mermer nasıl parlatılır sorusuna en güzel yanıt mermeri cilalamak olacaktır. Mermerin cilalanması elle kullanılan cilalama makinesi ile yapılabilir. Mermerin parlak görünümünü bozacak asitli malzemeler asla mermer üzerinde kullanılmamalıdır. Mermer bakımında bazı püf noktalara dikkat ederek mermerin parlaklığını kazanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Mermer temizliğinde kireç çözücü asla kullanmayın.
  • Mermere dökülen sıvıları hemen kurulayın.
  • Mermeri silerken ya da kurularken sert, keçe gibi bezler kullanmayın.
  • Mermeri parlatmak için güderi bez kullanabilirsiniz.
  • Mermerde oluşan lekeler için oksijenli su kullanabilirsiniz.
  • Mermerin türünü bilerek çok daha iyi bakım yapabilirsiniz.

Mermer Nasıl Cilalanır?

Mermeri parlatmak için en iyi yöntem doğru şekilde cilalamaktır. Mermer cilalamada en önemli nokta mermerin doğal mermer mi yoksa kültür mermer mi olduğunu anlamaktır. Bunu anlamak için sıcaklık yöntemini ya da asit yöntemini kullanabilirsiniz. Sıcaklık yönteminde mermerin sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Doğal mermer ortam sıcaklığından daha soğuk olacaktır. Çok ufak bir alana sirke damlatmak da asit yöntemidir. Doğal mermerde sirke damlatılan yerde kabarcıklar oluşacaktır. Mermerin ne tür olduğunu tanımladıktan sonra buna göre cilalama işlemi yapabilirsiniz.

Doğal mermer cilalama işleminde ilk önce mermerde varsa lekelerin çıkarılması gerekiyor. Hafif lekeler su ve sabunla ovularak çıkarılabilir. Daha inatçı lekeler için özel leke çıkarma malzemeleri kullanabilirsiniz. Mermer için özel olmasına dikkat etmelisiniz. Kendiniz de karışım yaparak lekeleri çıkarabilirsiniz. Lekeleri çıkarıp mermeri kuruladıktan sonra cilalamaya geçebilirsiniz. Kabartma tozu ve su karışımı doğal bir cila karışımıdır. Bir litre suya elli gram kabartma tozu katarak karışımı hazırlayabilirsiniz. Mermer nasıl parlatılır sorumuzun en önemli kısmına geldik. Bu karışımı yüzeye ince bir tabaka olarak sürmelisiniz. Yaklaşık olarak beş saat boyunca mermer yüzeyde bu karışım kalmalıdır. Son olarak bez ve ılık suyla yüzeyi temizleyin.

Mermer Temizliğinde İpuçları

Doğal taş olan mermerin düzenli temizliğinde arap sabunu en iyi alternatiftir. Hem mermere zarar vermez hem de yüzeyi iyi temizler. Mermer yüzeyler için kireç çözücü, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi asit içerikli malzemeler kullanılmamalıdır. Mermer yüzeylere bir şey döküldüğünde mutlaka o anda kurulanmalıdır. Mermer yüzeyler keskin şeylerle temizlenmeye çalışılmamalıdır. Sert bezler, fırçalar, süngerler kullanılmamalıdır. Temizlikten sonra mermerde ıslak alan bırakılmamalıdır. Mermer yüzeylerin günlük kullanımında mermeri koruyacak şekilde önlemler alınmalıdır. Bardak altlığı kullanmak gibi ufak önlemler mermer yüzeyleri korur.

Mermer temizliğinde parlaklık yakalamak için cilalama işlemi yapılmalıdır. Ancak mermer doğal mermerse cilalama işlemi uygulanabilir. Mermerin doğal olup olmadığını nasıl anlayacağınızı anlattık. Sürekli temizlenmesi gereken mermer alanlar için yumuşak bez, ılık su ve az miktarda sıvı sabun ya da arap sabunu yeterli olacaktır. Evinizde hazırlayacağınız bazı karışımlar mermer temizlerken size yardımcı olabilir. Soda ve tebeşir tozu karışımını kullanabilirsiniz. Ama içinde limon gibi asitli malzemeler olan karışımları kullanmamalısınız. Mermer için özel satılan temizleme ve parlatma ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Mermerin temizliği iyi yapılmaz lekeler çıkarılmazsa parlatma da yapılamaz. Mermer nasıl parlatılır sorusunun cevabında mermerin temizlenmesi de vardır. Mermerin bir doğal taş olduğunu unutmadan özenli bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. İster mutfak tezgahı ister merdivenler ister zeminde olsun mermerin düzenli olarak bakımının yapılması doğal taş güzelliğini korumasını sağlar.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…