Mermer Nasıl Kesilir ve İşlenmesi Nasıl Yapılır?

Mermer yer altından bloklar halinde çıkarılmaktadır. Koca bloklar halinde çıkarılan ve ticari kullanıma uygun hale getirilen mermer madeni böylece her türlü yaşam alanında hatta mezarlıklarda kendine yer bulabilmektedir. Mermerin işlenmesi için çeşitli adımların uygulanması gerekmektedir. Madenden çıkarılan mermerin uygun büyüklüklerde kesilerek insan kullanımına sunulması gerekmektedir. Mermer nasıl kesilir sorusu bu açıdan önemlidir.

Mermer Kesimi Hakkında Neler Biliyoruz?

Mermer yüzyıllar boyunca yer altında yüksek basınç ve yüksek ısı koşullarında meydana geldiğinden sert ve dayanıklı bir malzemedir. Bu nedenle işlenmesi zordur. Mermerin işlenmesi için çeşitli endüstriyel araçlar kullanılmaktadır. Bu araçlar ile mermerin parlatılması, kesilmesi ya da mermere şekil verilmesi mümkün hale gelmektedir.

Mermerin işlenmesinde önemli bir detay olan mermerin kesilmesi aşamasında çeşitli araçlar kullanılmaktadır. Mermer nasıl kesilir sorusu mermerin işlenmesi aşamalarının bilinmesi ile cevaplanabilmektedir. Mermer maden ocağından çıkarıldıktan sonra mermer fabrikasına gönderilmektedir. Burada ürünün bloklar halinde ya da fayans şeklinde kesildiğine şahit olunmaktadır. Aslında mermerin kesilmesi işlenmesi aşamalarından sadece bir tanesidir.

Maden ocağından koca bloklar halinde çıkarılan mermer madeni mermer fabrikasına getirilerek burada çeşitli işlemlere tabii tutulmaktadır. Fabrikaya getirilen mermerin öncelikle tezgaha taşınması yapılmalıdır. Büyük kaldıraçlar ile tezgaha taşınan mermer taşı burada kesme tezgahı üzerinde kesilmektedir. Belirli ebatlarda kesilen mermer bloklarının birkaç işleme daha tabii tutulması gerekmektedir.

Kesilen mermer taşı sonraki işlemde ise istenilen boyutlara getirilmektedir. Mermer fabrikadan mermer dükkanlarına gitmeden önce mermer ustaları tarafından yeniden kesilebileceğinden dolayı işlenebilir boyutlarda olmalıdır. Kesim işlemini ve ebatlama işlemini yerine getirdikten sonra silme ve parlatma işlemleri yerine getirilmektedir. Silme ve parlatma işlemleri de tamamlandıktan sonra mermer ticari kullanıma uygun hale gelmektedir.

Mermer fabrikalarında mermerin kesimi esnasında dairesel elmas ya da soketli ve testereli makineler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu makineler sayesinde çeşitli ebatlarda mermer ürünleri elde edilmektedir. Fabrikadan çıkan ve montaj için gönderilen mermer parçaları mermer ustalarınca yeni işlemlere tabii tutulmaktadır. Bu işlemler silme, cilalama, delme, zımparalama ya da kazıma şeklinde olmaktadır. Örneğin mermerden yapılan mezar taşlarının üzerine çeşitli yazılar mermer ustaları ile yapılmaktadır.

Farklı Nitelikte Mermer Ürünlerini Bizden Temin Edebilirsiniz

Farklı nitelikte ve en iyi kalitede ister siyah ister beyaz renkte mermer taşlarına sahip olmak için bize danışabilirsiniz. Sadece mermer değil aynı zamanda traverten gibi taşların da satışını yapan firmamız ihtiyacınıza uygun doğal taşları sizlere göndermektedir.

30 yıldır mermer gibi kesilebilir ve parlatılabilir değerli ticari taşların işlenmesinde ve satışında bir fiil rol alan firmamız en kaliteli mermer ürünleri ile sizlere hizmet vermektedir. Siz de istediğiniz ebatlarda birinci sınıf mermer ürünlerini bizden temin edebilirsiniz. Firmamız mermer konusunda önemli bir firma olup, kaliteyi ayağınıza getirmektedir. Mermer nasıl kesilir ve neden ihtiyaçlar önemlidir sorularına tatmin edici cevaplar verebilmek bizim ile mümkündür.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…