Mermer Kaç Derece Isıya Dayanır ve Sıcaklıkla İlişkisi Nedir?

Mermer Kaç Derece Isıya Dayanır ve Sıcaklıkla İlişkisi Nedir?

Mermer magmatik bir kayaç türü olup, parlak yüzeyi ve kolayca temizlenebilmesi nedeni ile birçok evde tercih edilmektedir. Yer altındaki yüksek basınç ve yüksek ısı şartlarında uzun yılların sonunda oluşan mermer maddesi yer altından kesilerek evlerde kullanılabilir hale getirilmektedir. Mermer denilince akla diğer kayaç türleri de gelmektedir. Mermer farklı özellikleri ile yüksek sıcaklıklara dayanabilmektedir. Mermer kaç derece ısıya dayanır sorusu mermerin sıcaklık karşısında mukavemetini temsil etmektedir.

Mermer ve Sıcaklık İlişkisi

Mermer bin yıllar boyunca yer altında yüksek basınç ve yüksek sıcaklık ile bugün ki halini aldığından dolayı sıcaklıklara karşı dirençlidir. Bu nedenle de özellikle mangal yaparken granit gibi mermerimsi yapılar kullanılabilmektedir. Bunun yanında kuvars gibi mermer sınıfında bulunan yer altı taşları 1700 – 1800 derece sıcaklıklara kadar dayanabilmektedir. Mermer kaç derece ısıya dayanır sorusuna net bir cevap verebilmek mümkün değildir.

Mermerin ısıya dayanıklı olması nedeni ile birçok yerde kullanıldığına şahit olunmaktadır. Mangal yaparken ya da daha farklı amaçlar için mermer taşı kullanımı son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Isınan mermer taşının sağlık açısından risk taşımaması nedeni ile granitten yapılmış mangal ürünleri ilgi görmektedir.

Mermer denilince tek tip bir ürün akla gelmemektedir. Siyah mermer, granit, traverten gibi farklı taşlar mermer denilince akla gelen farklı ürünlerden bir kısmıdır. Bu farklı ürünlerin sıcaklık ile ilgisine bakıldığında her birinin ısıya dayanıklılığının farklı farklı olduğu görülmektedir.  Bu nedenle mermerin kullanım amacı kullanıldığı yere göre bir ürün tercih etmek faydalı olacaktır.

Mermer kalker malzemesinin uzun yıllar boyunca değişim göstermesi ile ortaya çıkmaktadır. Endüstriyel kullanımda ise kesilebilen ve parlatılabilen her türlü ticari taşa mermer adı verilmektedir. Mermer türleri bu nedenle oldukça geniş kapsamlı olduğundan dolayı ihtiyaca göre bir çeşidi tercih edilmektedir.

Güzel sanatlarda tezgahlarda ya da zemin kaplamada kullanılan mermerler aynı zamanda mezarlar için de kullanılmaktadır. Mermerin darbelere dayanıklı olması ve sıcaklığa karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle kalitesiz ve boşluklu yapıya sahip mermerleri tercih etmemek faydalı olacaktır. Uzun vadeli bir yatırım için kaliteli mermer malzemesi kullanılmalıdır.

Farklı Renk ve Özelliklere Sahip Mermerleri Bizden Satın Alabilirsiniz

Isı geçirgenliği olmayan ve ısı karşısında bozulmayan mermer ürünlerini bizden alabilirsiniz. Siyah mermer, beyaz mermer ya da daha farklı mermer ürünlerinin yanı sıra traverten ürünlerini de bizden alabilmeniz mümkündür. 30 yıldır bu sektörde faaliyet gösteren firmamız ile evlerinizi ve diğer yaşam alanlarınızı mermer ile kaplayabilirsiniz.

Firmamız doğal taş ve mermer denilince akla gelen önemli bir firma olup, kaliteli mermer taşlarının satışını yapmaktadır. Mermer kaç derece ısıya dayanır ve ısıya karşı ne kadar duyarlıdır gibi mermerin kalitesini anlamaya yarayan sorulara bizim ile tatmin edici cevaplar alabilirsiniz. Firmamız ile sizler de uzun yıllar sağlam bir yatırım yapmış olursunuz.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…