Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak

Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı birçok mekânda mermer kullanılıyor. Farklı modelleri ile ortama şıklık katan mermerler, ofis ya da çeşitli mekân dizaynlarında tercih edilebildiği gibi lüks konutların inşasında da sık sık kullanılabiliyor.

Bunun altında yatan nedeni elbette sadece mermerin şık durmasına bağlamak yanlış. Keskin bir dizaynın yaratılmasına olanak tanıyan mermer, aynı zamanda dayanıklı ve uzun ömürlü olmasından ötürü de sıkça tercih ediliyor.

Gelişen üretim teknolojileri ve farklılaşan ihtiyaçlar, mermer üretimini de doğrudan etkiliyor. Bej, siyah ve beyaz gibi renk çeşitleri neticesinde kullanım alanları epey değişkenlik gösteren mermerin AVM ve lüks otel gibi projelerde kullanıldığına rastlamak mümkün. Özellikle beş yıldız ve üstü otellerde yüksek işleme kalitesine sahip mermerlerin kullanıldığına rastlayabilirsiniz.

Bir yandan mükemmel bir görümün oluşmasını sağlayan diğer yandan da uzun ömürlü kullanım desteği sunan mermer, bu çerçevede çoklu faydaları beraberinde getiriyor. Nitekim AVM ve lüks otel tarzı projelerde granit mermerin çok sık tercih edildiğine şahit olabilirsiniz. Bunun başlıca sebebi granitin diğer mermer çeşitlerine oranla daha dayanıklı olmasıdır. Dış etkilere karşı oldukça dayanıklı olan granit, oldukça uzun süreler kullanılabilmektedir.

Ev İhtiyaçlarında Beyaz Mermer

Mermer çeşitleri içerisinde özellikle ev kullanımına uygunluk göstermesiyle öne çıkan beyaz mermer, popüler modellere de örnek teşkil ediyor. Özellikle mutfak tasarımlarında tercih edilen mermer, ortamın şık ve aynı zamanda kullanışlı olmasını sağlıyor. Tezgâh olarak kullanıldığı takdirde dayanıklı oluşu sayesinde epey kullanışlı hale gelen beyaz mermer, yemek yapmayı adeta farklı bir keyif haline getiriyor.

Güzel sanatlarda dahi kullanımına rastlanılan beyaz mermer, boşluklu desenleri neticesinde vintage bir görünüm yaratmak isteyenlere de hitap ediyor. Üstelik bu çerçevede değerlendirildiğinde belirli bir temanın yaratılmasına da imkân tanıdığı gözlemlenen mermerin çoklu tasarımsal açılara sahip olduğu anlaşılıyor.

Banyo, tuvalet ve bekleme salonu gibi birbirinden çok farklı noktalarda, özgün çeşitlerdeki beyaz mermer kullanımına rastlayabilirsiniz. Sıcak ve şık faktörlerini bir araya getirerek daha yoğun bir atmosferin yaratılmasına yardımcı olan mermer çeşitleri, aynı zamanda kasvetli ortam tasarımlarına uygun modellere de sahiptir.

Geleneksel işlemeler neticesinde hamam gibi noktalarda dahi sıkça kullanılan mermer, ısı yalıtımı özellikleri sayesinde ön plana çıkıyor. Sıcağı tutan ve hızlıca soğuyabilen yapısı sayesinde ısı yalıtımının ihtiyaç duyulduğu hamam gibi noktalarda kullanılabilen mermer, Türk geleneklerinin ön plana çıkarılmasına yardımcı oluyor.

Nitekim bu nedenden ötürü özellikle Türkiye kültürünün turistlere yansıtılması adına lüks otellerde beyaz mermer kullanımına da rastlamak mümkündür. Geleneksel yapının korunmasına ve tarihi bir havanın yaratılmasına katkıda bulunan beyaz mermer, dayanıklılık sergileyerek uzun ömürlü olmayı da başarıyor.

Bina Sütunlarında Kullanıma Uygun Mermer Dayanıklılığı

Özel dizayn edilmiş yapılar içerisinde yüksek oranda dayanıklılık sergileyen modeller, evlerin dış kaplamalarında sütun olarak tercih edilebiliyor. Bunun altında yatan yegâne faktör ise mermerin sergilediği şık ve ihtiyaçları karşılayan yapıda olmasıdır.

Bir yandan sütunların dayanıklı olmasına katkıda bulunan yapı, diğer yandan da ortamda istenilen havanın yaratılmasına yardımcı oluyor. Sadece konut projelerinde sütun olarak kullanımına yer verilmeyen mermerlerin otel, avm, özel klinikler ve havaalanı gibi özel tüm noktalarda sütun olarak kullanıldığına rastlayabilirsiniz.

Kirişlerin ve sütunların beton ya da buna benzer yapıda olması, görünümü olumsuz yönde etkiliyor. Bahsi geçen kötü görünümü örtmek için belli başlı yöntemler bulunuyor. Ancak bu yöntemler arasında aynı zamanda sütuna dayanıklılık sergileyecek olan modelin bulunması zorlaşabiliyor. Bu gibi bir durumda dahi devreye giren mermer, özel yapısı neticesinde güçlü bir kullanım deneyimi oluşturuyor.

Tüm bu kullanım alanlarının yanı sıra süs eşyası olarak tercih edilebilen mermer, özellikle doğal taş yapısındaki çeşitleri ile birlikte aksesuar alanında da kendisini gösteriyor. Pratik bir biçimde şekillenerek istenilen hale gelen doğal taşlar ile hem evlerde hem de iş yerlerinde kullanılmak üzere birbirinden şık aksesuarlar yapılabiliyor.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Siyah Mermer Eskitme ile Dekorasyona Yeni Bir Bakış Katın
Mermer birçok mimari yapıda kullanılıyor. İşyerlerinde, evlerde, kamusal…