Heykellerden Ev Dekorasyonuna Mermerden Neler Yapılıyor?

Tarih boyunca mermer doğal taşlar arasında insanların en çok kullandığı malzeme olmuştur. Mermerden heykeller, anıt mezarlar çağlar boyu zamana meydan okuyarak yaşamaya devam etmiştir. Günümüzde mermerden neler yapılır diye sorduğumuzda çok geniş alanlarda mermerin kullanılmaya devam ettiğini görüyoruz. Mermerden heykeller yapılmaya devam ederken, anıtlar yapılmaya devam ederken modern mimaride mermerden yapılan tasarımların da oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Mermerin biblo gibi dekorasyon eşyalarında da kullanıldığını görüyoruz. İnşaat sektörü, heykelcilik, dekorasyon, süs eşyalarının yapımı gibi alanlarda mermer kullanılıyor.
Mermerden merdivenler, sütunlar duvarlar, zeminler yapılırken günümüzde mermer büyüsünü yaşam alanlarında göstermeye devam ediyor. Mermerden masa, vazo, kül tablası gibi çok çeşitli eşyalar da yapılıyor. Mutfak tezgahları, banyo duvarları, bahçe dekorasyonları da yine mermerden yapılıyor. Granit gibi özel taşlar metro, hava alanı gibi kamusal alanların mimarisinde kullanılıyor. Ticaret merkezleri ve oteller gibi görsel olarak insanların ilgisini çekecek alanlarda mermerin mimarideki etkisini görüyoruz. Mezar taşları da eski çağlardan bu yana mermerden yapılıyor. Mermerin su ve ateşten etkilenmeyen sağlam yapısı ve estetik güzelliği yok olması, zarar görmesi istenmeyen alanlarda kullanılmasını sağlıyor.

Mermerin Modern Mimarideki Yeri

Eski çağlardan beri yaşam alanlarında zenginlik ve ferahın göstergesi olarak kullanılan mermer günümüzün modern mimarisinde de önemli bir yere sahip. Mermer ile yapılan iç ve dış mekan mimari tasarımları oldukça yaygın. Siyah-beyaz mutfak dekorasyonu, traverten dış kaplamaları, eskitme mermer ile yapılan duvarlar, farklı desenlerle yapılan zemin döşemeleri gibi birçok farklı tasarım bulunuyor. Beyaz ve gri mermer bohem tarz dekorasyonlarda zemin ve duvarlarda kullanılıyor. Doğal ve sade ev dekorasyonlarında açık renk traverten mermer modelleri tercih ediliyor. Dekorasyon tasarımlarında mermerden neler yapılır sorunsa çok ilginç yanıtlar bulabiliyoruz. Dekorasyonu tamamlayacak çok farklı dekorasyon eşyaları da mermerden yapılıyor.

Modern mimaride hem iç hem de dış mekanlarda mermerin geometrik kullanımına tanık oluyoruz. Geleceğe göz kırpan mimari tasarımlarda mermer gelenekle geleceği buluşturan malzeme olarak kullanılıyor. Antik mimari tasarımlarda eskitme mermer mekanın antik bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Özellikle fon duvarlarda mermerin çeşitli renk ve desenleri kullanılarak yaşam alanına farklı bir hava katılıyor. Mermerin renklerle uyum sağlayan özelliği mimarların gözdesi olmasını sağlıyor. Hem sağlam hem de estetik bir yapı malzemesi olarak tasarım olanaklarını çoğaltan mermer teras ve bahçe tasarımlarının da en popüler malzemesi. Mermerden yapılan küçük ev dekorasyon eşyaları da tasarımların büyüsüne eşlik ediyor.

Ev Dekorasyonunda Trend Mermer Modelleri

Ev dekorasyonu modasında gri drama olarak anılan dekorasyon tasarımları duvarlar ve salonlarda grinin ve beyazın birleşmesi ile yaratılan bir dekorasyon tarzıdır. Günümüzde trend olan bu tasarımda gri mermerin tonları kullanılmaktadır. Bohem tarz ev dekorasyonlarında mermerin hasır aksesuarlarla tamamlandığı tasarımları görmekteyiz. Rustik tarz ev dekorasyonlarında mermerin farklı tonları doğallığı ve sadeliği yakalamak için kullanılıyor. Antik tarz ev dekorasyonlarında dekorun en önemli parçası eskitme mermerle tasarlanan duvarlar ve zeminler olarak karşınıza çıkıyor. Ev dekorasyonlarının dışında iş yerleri, ticaret merkezleri gibi alanlarda mermer zenginlik ve ferahın göstergesi olarak kullanılmaya devam ediyor.

Ev dekorasyonlarını tamamlayan aksesuarlarda mermerden neler yapılır sorusuna farklı eşyaları yanıt olarak gösterebiliriz. Masa, vazo, biblo, sehpa gibi farklı mermerden eşyalar ev dekorasyonunu tamamlayan eşyalar olarak görülüyor. Mutfak tezgahları ve mutfak duvarlarında da mermerin farklı biçimleri tercih ediliyor. Mermerin büyüsünü trend ev dekorasyonlarında fazlasıyla hissediyoruz.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…