Hangi Mermerler Sıklıkla Kullanılır?

Eski medeniyetlerden bu yana önemli bir yapı malzemesi olarak kullanılan mermer ve doğal taşlar günümüzde de önemini korumaktadır. Dayanıklı olması, kir tutmaması gibi özellikleri ile mermer ve doğal taşlar halen tercih edilmektedir. Mutfaklarda, banyolarda, iş yerlerinde, merdivenlerde, süs eşyalarında, mezarlarda mermer ve mermer ürünleri kullanılmaktadır. Hangi mermer nerede kullanılır sorusu doğal taşın ve mermerin çeşidine göre değişmektedir.

Farklı İhtiyaçlar İçin Farklı Doğal Taşlar

Mermer ve benzeri doğal taşlar farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Örneğin çok katlı gökdelenlerde ve alışveriş merkezlerinde daha dayanıklı olduğu için granit kullanılmaktadır. Mutfaklarda ise genellikle beyaz renkli mermer malzemesi kullanılmaktadır.

Ev ihtiyaçlarının yanı sıra mermer güzel sanatlar için de kullanılmaktadır. Güzel sanatlarda kullanılan doğal taşlar genellikle işlenmesi daha kolay ürünler olmalıdır. Bu nedenle güzel sanatlarda genellikle boşluklu ürünler kullanılır. Mermer parçaları da çeşitli yerlerde kullanılır. Genellikle zemin döşemede mozaik şeklinde kullanılan mermer artıkları kolay temizlenebilmeye imkan tanımaktadır.

Mezarlara genellikle beyaz mermer kullanılsa da bazen siyah mermer de tercih edilmektedir. Avize şekerlik gibi ürünlerde kullanılan mermer malzemesi farklı renklerde ve cilalanmış ürünler olmaktadır.

Mermerin kullanım alanları bunlar ile sınırlı değildir. Örneğin hamamlarda da mermer kullanılır. Sıcağı tutması ve çabuk soğuması nedeni ile ıs iletimi için ideal bir nesne olan mermer aynı zamana kolay temizlendiği için hamamlarda tercih edilmektedir.

Mermer ve diğer doğal taşlar ihtiyaç duyulan her alanda kullanılabilir. Doğal taşların bazıları çok dayanıklı olup binalarda sütun olarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra bazı doğal taşlar diğerlerine nazaran daha az dayanıklı olup bunlar da işlenmesi kolay olduğundan süs eşyası ve sanat eserlerinde kullanılmaktadır.

Mermerin rengi de kullanım alanını belirlemektedir. Beyaz, siyah, yeşil ve bej mermer ürünleri en çok tercih edilenler arasındadır. Bu ürünlerin kullanım alanları genellikle ihtiyaca göre değişmektedir. Mesela banyoda ihtiyaç duyulan temizliği göstermek için malzemenin beyaz olmasına dikkat edilir. Hangi mermer nerede kullanılır sorusu kullanım amacına göre değişmektedir.

İhtiyacınıza Özel Mermer Ürünleri Eymer Güvencesiyle

Eymer firması olarak 30 yıla yaklaşan iş tecrübemiz ile doğal taşların çıkarılmasından işlenmesine ve satışına tüm aşamalarında hizmet veriyoruz. Ürünlerimizin yüzde yetmiş beşi yurt dışına ihraç edilmektedir. 300’ü aşkın profesyonel çalışan sayımız ve ülkenin çeşitli noktalarındaki fabrikalarımız ile sizlere en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyoruz.

Hangi mermer nerede kullanılır gibi sorulara cevap verebilmek ve en iyi ürünlere sahip olmak için bize danışın. 500 ve üzerinde ürün çeşitliliğimiz ile her türlü mermer ve doğal taş ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Firmamız CE kalite sertifikasına sahip bir firma olup, gelişen teknolojiyi ürünlerinde ve imalat aşamalarında güvenle kullanmaktadır. Daima büyüme hedefi ile yola koyulan firmamız müşteri odaklı bir strateji izlemektedir.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…