Evlerde Şıklığın Adı: Mermer

Mermer yıllardır yaşam alanlarımızı süsleyen dayanıklı olduğu kadar da temizlenmesi kolay olan bir yapı malzemesidir. Mermer yüksek basınç ve ısı sonucu değişikliğe uğramış bir kireç taşıdır. Beyaz, siyah ve değişik renklerde mermer taşları mekânları süslemektedir. Mermerin işlenerek kullanıldığı ve gündelik kullanım için parlatıldığı bilinen bir gerçektir. Evlerde ofislerde ve toplu yaşam alanlarında mermerin kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır. Bej mermer diğer renk mermerlere nazaran daha çok tercih edilmektedir. Bej mermer nasıl oluşur bu açıdan önemlidir.

Mermer Nasıl Oluşur, Çeşitleri Nelerdir Ve Nerelerde Kullanılır

Mermerin oluşumu kimyasal bir süreçtir. Kalker ve dolamit kalkerlerin yüksek basınç ve ısı altında bu hale geldiği bilinmektedir. Fakat gündelik kullanımda mermerin kullanılabilmesi için bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir. Öncelikle mermerin bulunduğu ocakta büyük bloklar halinde çıkarılan mermer madeni buradan işleneceği ve cilalanacağı tesislere getirilir. İşleneceği tesislere genellikle kullanım amacına göre kalıplar halinde kesilerek cilalama işlemine geçilir. Mermer cilalandıktan ve kullanıma uygun bir şekilde kesildikten sonra kullanılabilir hale gelmektedir.

Mermer çeşitleri dört tanedir. Klasik mermer, traverten, oniks ve granit bilinen mermer türleridir. Bunun yanında farklı renklerde mermer çeşitleri de vardır. Beyaz, siyah, bej, gri renklerinde mermerlere rastlamak mümkündür. Bej mermer nasıl oluşur derseniz benzer süreçlerin onun için de geçerli olduğunu düşünebilirsiniz.

Mermer milattan önceki tarihlerden günümüze değin kullanılan dayanıklı ve şık bir yapı malzemesidir. Günümüzde de inşa işlerinde, mezar yapımında, süs eşyaları yapımında, heykelcilikte mermer kullanılmaktadır. Merdivenlerde, mutfakta ve şömine gibi yerlerde hem temiz olması hem de ısı ve basınca duyarlı olması nedeni ile mermer tercih edilmektedir.

Granit mermere göre daha sert bir malzeme olduğundan dolayı iş merkezlerinde, büyük alışveriş merkezlerinde mermer yerine kullanılmaktadır. Granitte mermer sınıfına girmekte olup farklı boy ve ebatlarda kesilerek kullanılabilmektedir.

Ülkemizde mermer üretimi yaygın bir şekilde yapılmakta olup, ülkemizde mermer yatakları geniş bir alanı kaplamaktadır. Önemli ihraç ürünlerimizden birisi olan mermerin en yoğun çıkarıldığı yerlerin başında Marmara adası ve Afyon gelmektedir. Hatta ülkemizde mermer isimlendirilirken Afyon mermeri ve Marmara mermeri şeklinde bir isimlendirme yapılmaktadır.

Kaliteli Mermer Tedarikçiniz: Eymer

Eymer olarak 30 yıldır mermer ve doğal taş sektöründe hizmet vermekteyiz. 332 çalışanımız ile doğal taşlara estetik katıyoruz. Bej mermer nasıl oluşur, traverten çeşitleri nelerdir gibi sorulara bizim ile cevap bulabilirsiniz. Mutfaklarınızı banyolarınızı ve diğer odalarınızı şık ürünlerimiz ile bezeyebilirsiniz.

Eymer olarak 3 ayrı fabrikamızda ar-ge çalışmaları kapsamında mermere yeniden hayat veriyoruz. 2009 yılından bu yana CE belgesi ile belgelendirilmiş olan firmamız 510 farklı ürün ile müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde yetmiş beşini yurtdışına ihraç ederek ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunmaktayız.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…