Beyaz Mermer Temizliğinde İşinize Yarayacak Bilgiler

Zamana meydan okuyan mermerin güzelliğini korumak için temizlik ve bakımında özenli olmak gerekiyor. Özellikle beyaz mermer zengin ve güzel görünümünü dış etkenler yüzünden zamanla kaybedebiliyor. Beyaz mermer neyle temizlenir gibi birçok surumuz var. Birlikte beyaz mermerin temizliğinde işimize yarayacak önemli bilgileri gözden geçirelim. Her şeyden önce beyaz mermerin bir doğal taş olduğunu ve doğal taşların temizliğinin çok daha dikkatli yapılması gerektiğini belirtelim. Beyaz mermer deyince sararma ve lekeler geliyor hemen aklımıza. Sararma ve lekelerin temizliğinde birkaç farklı yöntem bulunuyor.

Doğal malzemelerden yararlanmak beyaz mermer temizliğinde en iyi seçenekleri oluşturuyor. Karbonat ile leke çıkarma bunlardan biri. Su ve karbonat karışımı leke üzerine uygulayarak beyaz mermerdeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Oksijenli su kullanarak leke temizlemek de başka bir seçenek. Lekeler üzerine oksijenli suyu uygulayarak bölgeyi streç filmle sarıp 24 saat bekleterek lekelerden kurtulabilirsiniz. Yağ lekelerinden kurtulmak için de lekeli alana mısır nişastası döküp 20 dakika bekletebilirsiniz. Su ve Arap sabunu genel mermer temizliğinde kullanılabilecek en iyi ürünlerdir.

Beyaz Mermer Temizlerken Neleri Yapmamalıyız?

Beyaz mermerin ne kadar hassas olduğunu belirtelim. Mermerin hassas yüzeyine kesinlikle sert cisimlerle müdahale edilmemelidir. Keçe, sert sünger gibi malzemelerle temizlenmemelidir. Asi t içerikli çamaşır suyu, kireç çözücü gibi maddelerle mermer temizliği yapılmaz. Mermerin temizliğinde kurulama oldukça önemlidir. Mermer ıslak kalmamalıdır. Mermere dökülen her sıvı hemen kurulanmalıdır. Mermerin günlük temizliğinde temizlik malzemesi olarak kullandığınız ürünlerin içeriğine bakın ve asit içeren ürünleri kullanmayın. Beyaz mermer neyle temizlenir sorusuna cevap ararken her verilen karışımı kullanmaya kalkmayın. Evde hazırlanacak karışımlarda asit içerikli maddeler olmamalıdır.

Mermerin doğal mermer olup olmadığını anlayarak temizlik ve cilalama yapılmalıdır. Doğal mermer ortam sıcaklığından daha soğuk olur bu şekilde anlayabilirsiniz. Doğal mermer parlaklığını korumak için cilalama yapmak önemlidir. Mermerin temizliğinde yumuşak bez dışında bez kullanmayın. Parlatma ve cilalamada güderi bez olarak avantajlıdır. Karbonat ve tebeşir mermer yüzeylerin temizliğinde oldukça etkili malzemelerdir. Hangi alanda olursa olsun mermer yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Beyaz mermer temizliğinde sararma ve lekelerin önlenmesi için düzenli bakım yapılması gerekir. Mermer yüzeyleri temizlerken iyi kurulamalı ve iz bırakmamalısınız. Ph değeri sıfır olan temizlik ürünleri dışında temizlik ürünlerini mermer yüzeylerde kullanmayın. Mermer yüzeyler için özel üretilen temizlik malzemelerini de kullanabilirsiniz.

Beyaz Mermer İçin Özel Temizleme Neyle Yapılır?

Beyaz mermer temizliğinde leke çıkarmak için en iyi karışım tuz ilave edilmiş limon suyudur. Uygun bir bezle bu karışımla ovulan beyaz mermerde sararma lekeleri yok olur ve parlaklık sağlanır. Bu işlemi uygularken seçilen bezin yumuşak olmasına dikkat edilmeli ve ovma işlemi de daireler şeklinde nazikçe yapılmalıdır. Beyaz mermer neyle temizlenir sorusuna verilecek en etkili cevap bu karışımdır. Ancak modern temizlik ürünlerinde de bu lekeler için özel sprey tarzı ürünler de bulunmaktadır. Limon suyu ve tuz karışımını uygulamadan önce sabun ve suyla yüzeyi temizlemek gerekir. Temizlenen yüzeyi bu karışımla ovarak sararma ve diğer lekelerden kurtulabilirsiniz.

Beyaz mermerin rutin temizliğinde soda ve tebeşir tozu ikilisi ya da su ve arap sabunu ikilisini kullanabilirsiniz. Sirke ve tuz ruhu gibi malzemeleri kesinlikle beyaz mermer temizliğinde kullanmayın. Temizlikte kullandığınız bez de sert olmayan bir bez olsun. Beyaz mermerin güzelliğini korumak için düzenli bakım yapmalısınız. Bakım yaparken de belirtilen kurallara uymayı ihmal etmemelisiniz.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…