Beyaz Mermer Nasıl Temizlenir?

Yüksek basınç ve sıcaklık ile meydana gelen mermer dayanıklı ve şık bir malzemedir. Evlerde ve daha birçok yaşam alanında mermer ürünlerine rastlarız. Özellikle mutfak tezgâhları mermer ile kaplanarak daha temiz bir kullanım imkânı elde edilir. Mermer temizlenmesi kolay olduğundan ev hanımlarının tercih ettiği bir yapı malzemesidir. Mermerin kullanımı kadar temizliği de önemlidir. Beyaz mermer mutfak tezgâhı nasıl temizlenir sorusu bu açıdan önemlidir.

Mermerin Uzun Ömürlü Kullanımı İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mermer her ne kadar dayanıklı ve kir tutmayan bir yapıya sahip olsa da zamanla mermerin yıprandığı ve ilk günkü görünümünden uzaklaştığı görülür. Mermer tezgahların uzun süreli kullanımı için kullanırken bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Bunun yanı sıra meydana gelen sararmalara ve bozulmalara karşı tedbir almak da gerekmektedir.

Ev hanımlarının mutfaklarda tercih ettiği beyaz mermerlerin temizlenmesi için bazı basit ipuçlarına dikkat etmek gerekir. Mermerin temizliği için doğru malzeme kullanılmadığında genellikle mermerde giderilmesi zor hasarlar ortaya çıkmaktadır. Mermerde sararma ya da yıpranma olmaması için öncelikle mermerin belirli periyotlar ile temizlenmesi gerekmektedir.

Eğer her şeye rağmen mermerde lekeler oluşmuş ise bu lekeleri gidermenin yolları da mümkündür. Mutfak tezgahında oluşan lekeleri gidermek için öncelikle bir su bardağı karbonatı alıp suya karıştırın. Temiz bir bezi karbonatlı suya batırın. Fazla bastırmadan mutfak tezgahını temizleyin. Eğer yoğun lekelerin olduğu noktalar var ise bu noktalara daha fazla bastırmanız gerekebilir. Silme işleminden sonra bir iki saat kuruması için bekleyin. Daha sonra kuruyan kısımları temiz bir bez ile durulayın. Mutfak tezgahınızdaki lekelerin gittiğini görebilirsiniz.

Karbonat dışında da malzemeler mermer temizliğinde kullanılabilir. Örneğin tebeşir ile lekeleri giderebilirsiniz. 3 adet tebeşiri kırın. Toz haline gelinceye kadar tebeşirleri dövün. Hafif nemli bir bez ile tebeşirleri lekeli kısımların üzerinde ovalayın.

Mutfak tezgahınızdaki lekeleri temizlemek için kimyasal temizlik malzemesi kullanıyor iseniz, bu malzemeyi kullanmadan önce mermere zarar vermeyeceği hakkında emin olun. Mermer mutfak tezgahınızı uzun ömürlü kullanabilmek için temizliğine önem verin. Beyaz mermer mutfak tezgahı nasıl temizlenir sorusunu sormadan önce düzenli olarak mermer tezgahınızın temizliğini yapın.

Mermerde Eymer Kalitesi

30 yıldır doğal taşlar ve mermer üretimi ve işlemesi yapan firmamız 500’den fazla ürün çeşidi ile gerek yurt içi gerekse de yurt dışına ürün tedariki yapmaktadır. Özellikle yurt dışına önemli bir ihraç malzemesi olarak sunulan ürünlerimiz yurt içinde de evlerinizi ofislerinizi ve diğer mekanları süslemektedir. Ar-ge çalışmalarına verdiğimiz öneme binaen sürekli kendimizi geliştiriyoruz.

Beyaz mermer mutfak tezgahı nasıl temizlenir, granit mi mermer mi tercih edilmelidir gibi sorulara cevap bulabilmek ve uzun ömürlü ürün kullanımı için bizi tercih edebilirsiniz. Mermer ve doğal taşlarda kalite bizden sorulur.

Geçmişten Günümüze Gelen Bej Mermer Asaleti
İnsanoğlu, zarafeti, potansiyeli ve dayanıklılığı ile binlerce yıldır…
Noche Traverten ve Özellikleri
Modern mimaride doğal taş kullanımı popülerleştikçe traverten çeşitleri…
Silver Traverten Tercih Etmek İçin 5 Neden
Gümüş rengi andıran yapısıyla doğal taşlar arasında farklı…
Mermer ile Çok Daha Şık Yaşam Alanları Yaratmak
Günümüzde çok daha elit ve şık durmasından dolayı…